Přehrady v Železných horách

Vodní nádrž Seč

je údolní přehrada na řece Chrudimce. Stavba přehradní hráze byla provedena v letech 1925 – 1934. Masivní hráz je vysoká 42 metrů a vširoká v koruně hráze 165 metrů. Hráz je postavena ze žulových kvádrů mezi dvěma skalními masivy, na jejichž vrcholech se tyčí zříceniny hradů Oheb a Vildštejn. Stavební kvádry sem byly dopraveny speciální lanovou dráhou z lubkovského lomu.

Přehrada, která nyní zadržuje 22 milionů kubíků vody, zatopila čtyři mlýny, čtyři pily, tírnu lnu, jeden velkostatek a 11 obytných domů. Sečská přehrada dnes patří k vyhledávaným turistickým místům Pardubického kraje a slouží jako místo k letní rekreaci. Rekreační středisko u přehrady Seč je chatového typu s dětským koutkem, kolotočem, skluzavkou, hřištěm na volejbal. V přehradě je možné se koupat a provozovat veškeré vodní sporty.

Vodní nádrž Křižanovice I

Tato údolní nádrž na řece Chrudimce byla postavena, spolu s vyrovnávací nádrží Práčov (Křižanovice II) v letech 1948 – 1954. Vodní nádrž zatopila plochu 32 hektarů. Přímá gravitační hráz je vybudována z vibrovaného betonu, má trojúhelníkový profil a je vysoká 32 metrů, dlouhá 130 metrů a široká 6,6 metru. Po koruně hráze vede silnice mezi Nasavrky a Křižanovicemi.

Přehrada pojme přes dva miliony kubíků vody a využívá se především k vodárenským účelům pro zásobování pitnou vodou oblasti východních  Čech. V nedaleké vodní elektrárně Práčov I se také vyrábí elektrická energie. Voda z nádrže Křižanovice je odváděna elektrárenským přivaděčem do vodní elektrárny Práčov, před samotným vyústěním do vyrovnávací komory je voda vháněna do úpravny vody Slatiňany – Monaco, která slouží od roku 1987. Tato úpravna vody je centrem  skupinového vodovodu pro Chrudim a Pardubice.

Turistický magazín